Як збільшити гучність п`єзо пищалки
У електроніці повсюди використовують звукові п’єзоелектричні динаміки або буззери п’єзоелектричні (piezo buzzer). У народі - пищалки або п’єзо пищалки. Вони можуть бути різних розмірів, але ідея у них однакова: використання зворотнього п’єзоефекту для генерації звуку. Такі п’єзо пищалки можуть бути з вмонтованим генератором. Досить подати на них напругу і вони будуть монотонно пищати. Але більшість з них - без генератору. Про них і піде мова. Основна проблема при використанні таких пищалок - це підвищення їх гучності. Ви повинні розуміти, що мова йде про генерацію звуку дискретним виходом у цифрових схемах, а не про підвищення потужності аналогового звукового сигналу.
Якщо підключити таку п’єзо пищалку до мікроконтролера, як показано на схемі, - гучність буде слабкою.
Насправді, щоб добитися нормальної гучності п’єзо пищалкам треба забезпечити три основні умови:
- оптимальна напруга, яка подається на п’єзо пищалки (близько 20 В);
- частота повинна бути близькою до резонансної. Для багатьох - в діапазоні 2500..3500 Гц;
- правильно підібраний резонансний об’єм.
Схема підвищення напруги
Існують різні схеми підвищення напруги, яка подається на п’єзо пищалку. Я перебрав декілька з них і зупинився на тій, з якою добився найкращих результатів:Ця схема видає однополярні імпульси, але вона досить проста і компактна. Найбільша деталь за розміром і ціною - це дросель. Працює схема наступним чином: коли відкривається транзистор, через дросель починає текти струм. Струм на дроселі не може вирости стрибком, на індуктивностях струм наростає поступово. Коли транзистор закривається, струм зменшується, а на виводі дроселя стрибком збільшується напруга. Рівень цієї напруги залежить від номіналу дроселя, вхідної напруги живлення, та інших параметрів схеми. В цій схемі задіяні такі елементи:
- п’єзо пищалка - діаметром 27 мм;
- дросель - RCH855NP-332K 3.3 мГн;
- транзистор - польовий IRLML2402. Можна використовувати і інші транзистори, що витримують напругу 20 В і струм 100 мА;
- діод - будь-який;
- конденсатор - будь-який, бажано танталовий або електролітичний, увімкнутий в паралель з керамічним, загальною ємністю від 100 мФ.
Треба попіклуватися про те, щоб транзистор не відкривався сам по собі. Тому не вмикайте цю схему, коли затвор транзистора "висить у повітрі".
Частота
Для того, щоб добитися найгучнішого звуку, частота сигналу повинна співпадати з резонансною частотою пищалки. Вона зазвичай вказується у документації і для більшості п’єзо пищалок лежить у межах 2500..3500 Гц. При бажанні можна підібрати її експериментально. Якщо в приладі частота звуку повинна змінюватися в залежності від вимірюваних параметрів, частота звуку майже ніколи не попаде в резонансну. В таких випадках треба намагатися, щоб діапазон звукових частот був якомога ближче до резонансної частоти.Резонансний об’єм
Правильний вибір акустичного об’єму - це найважливіша річ, про яку чогось майже ніколи не пишуть. Що це таке і навіщо він потрібен? Всі ви коли-небудь бачили гітару. Я маю на увазі акустичну гітару. У неї теж є коробка, яка підсилює звук. Якщо її прибрати і залишити лише гриф зі струнами звук буде в рази тихішим. Аналогічний об’єм потребує і наша пищалка. Зазвичай, пищалку монтують у корпус прибору, тому елементи корпусу і будуть формувати потрібний об’єм. Я реалізував його за допомогою кільця, яке вклеюється всередині корпусу. На фото кільця надруковані на 3D принтері. Ви можете виготовити його з будь-якого міцного матеріалу - пластику, деревини, тощо. Звук виходить через отвір у корпусі. Розміри кільця і отвору:Діаметр кільця - приблизно 28мм Висота кільця - 2.6мм Діаметр вихідного отвору - 5мм.
Зверніть увагу, якою стороною вклеєна пищалка. Для того, щоб вивести дроти у кільці зроблений спеціальний паз. Простіше було б вклеювати пищалку щоб обидва дроти виходили зверху. Так раніше і робив. Але виявилося, що при такому положенні звук значно гучніший.
Успіхів.
P.S. Розміри внутрішніх об`ємів різних пищалок:
Розмір, мм | Висота, мм | Вихідний отвір, мм | |
25 | 2,5 | 5 | |
32 | 2,5 | 4 | |
11,5 | 3 | 2 | |
15x15 | 1 | 2шт. 2x1 |
Не хочу бути "граммар-наці", але "пищавка", то занадто :-) По словнику Грінченка пищавка - це сопілка, а штука що свистить буде ймовірніше "пищало". Але в даному випадку думаю просто пищалка доречніше, українською буде читатитсь через "и", а російською через "і". І щодо кільця - є якесь співвідношення між діаметром пьезоелементу і товшиною кільця?
Мені взагалі це слово не подобається ні пищалка ні пищавка ні пискавка чи пискалка. Це технічно не вірний термін. Але я розумію, якщо це назвати правильно, мало хто зрозуміє про що взагалі йдеться :). Тому я дослухався вашої поради і виправив на "пищалку". Щодо розміру кільця, я не знайшов жодних рекомендацій, і діяв методом простого підбору. Щодо пропорцій нічого сказати не можу. АЛЕ, в мене є декілька різних пищалок у фабричних корпусах. Зараз знайду і виміряю їх…
Доповнив статтю розмірами внутрішніх об’ємів різних пищалок.
Вот нахрена говорить по русски в видео а сайт писать на украинской мове ?
Вверху есть ссылка на русскую версию: https://blog.avislab.com/piezo-buzzer_ru/
Хочу знайти схему тонального ряду із тихішої пищалки "пілі-лім". Допоможіть, із інформацією на є-меіл, будь ласка.
Недавні записи
- Фільтрація Back-EMF. Безсенсорні BLDC мотори
- Text to speech. Українська мова
- LCD Display ST7567S (IIC)
- Розпізнавання мови (Speech recognition)
- Selenium
- Комп'ютерний зір (Computer Vision)
- Деякі думки про точність вимірювань в електроприводі
- Датчики Холла 120/60 градусів
- Модуль драйверів напівмосту IGBT транзисторів
- Драйвер IGBT транзисторів на A316J
Tags
barometer dht11 wifi bmp280 meteo ssd1306 uart books dc-dc lcd tim ssd1331 timer programmator battery exti mpx4115a motor flask nodemcu usb dma html java-script rs-232 st-link 3d-printer rfid esp8266 nvic encoder gpio piezo eb-500 brushless docker sms pmsm ngnix servo examples avr led smd i2c bkp eeprom usart solar soldering python flash stm32 raspberry-pi bme280 mpu-9250 hih-4000 foc bldc sensors rtc pwm capture adc max1674 atmega gps bluetooth remap mongodb mpu-6050 websocket css git watchdog displays ethernet web options
Архіви